Kafanızdan “Klasik menajerlik oyunu işte, ne gibi farklar olabilir ki?” düşüncesinin geçtiğini görebiliyorum. Emin olun, bu oyunlar arasında ciddi farklar olabiliyor. Yeni nesle adapte olmuş FM oyunlarında en ciddi farkları, Football Manager 2013 ve 2015 oyunlarında görmüştüm. 2014 ve 2016 oyunları daha çok bir geçiş oyunu gibiyken Football Manager 2017, beni yanıltmadı ve “Bomba gibiyim abi!” diyerek bilgisayarıma girdi. Zaten Sports Interactive, bütün bir yıl boyunca sosyal medya kanalları ve resmi Football Manajer web sitesi üzerinde FM17’nin birçok yenilik içerdiğini bağıra bağıra duyurmaya çalıştı.

(Oyunu oynuyorsan, oyunu biliyorsundur)

 

Oyunu satın aldığınızda Football Manager 2017 ve FM Touch 2017 isimli iki oyun ile karşılaşıyoruz. FM Touch 17 başka bir incelemenin konusu olduğundan onu es geçiyorum. Football Manager 2017’ye dönersek, yaklaşık 3GB’lık bir veri indirdikten sonra oyuna giriş yapıyoruz. Sıkıştırılmış veri 3GB iken oyunun diskte kapladığı alan yüklenirken 6.5GB gibi bir seviyeye ulaşıyor, aman dikkat. Teknik detayları hallettikten sonra oyun, aşina olduğumuz menajer oluşturma ekranı ile karşımıza çıkıyor.

Kişiselleştirilebilir Detaylar

Hemen adımı soyadımı girerek menajerimi oluşturmak istedim ama ilgimi çeken bir detay ile karşılaştım. Boyumu, kilomu ve yaşımı girdiğim verilere göre örnek menajer görüntüm değişiklik gösterdi. Eski oyunlarda bunlar 2-3 opsiyon ile sınırlıydı ama 2017’de oldukça detaylı olduğunu söyleyebilirim. Herhalde ekledikleri yenilik bu kadardır diye düşünüyordum ki Sports Interactive beni şaşırtmayı başardı. Uzun zamandır el değmeyen saç, sakal, kıyafetler menülerinde seçenekler arttırılmış! Artık daha farklı saç ve sakal tiplerini seçebildiğimiz gibi “menajer” ve “antrenör” olarak ikiye ayrılan kısıtlı sayıdaki kıyafetlerde de daha fazla seçenek ile karşılaşabiliyoruz. Bunların dışında geliştirici firmanın ağzından düşürmediği bir sözcük var: Facegen. Peki nedir bu? Bilgisayarınızda yer alan, vesikalık tarzında bir fotoğrafınızı alıyorlar ve oyunun içinde sizi temsil eden örnek menajer görüntüsünün yüz tasarımı ile değiştiriyorlar. İnceleme içinde örnek resmimi bulabileceğiniz Facegen, bence iyi değil. Geliştirilmesi gereken birçok nokta var. Yeni bir teknoloji olduğu için bunun üzerinde fazla durmuyorum ama yeni oyunlarda veya bu oyuna gelebilecek yeni bir güncelleme ile Facegen özelliğinin daha iyileştirilmesi şart. Kendime benzemiyorum yahu!

 

20161105162520_1

Yenilenen Menü Tasarımları

Buradan Sports Interactive’e sesleniyorum. Değişiklik yapacağız derken oyunun renklerini birbirine karıştırmayın lütfen! Gözlerimiz ve beynimiz için mantıklı bir renk uyumunun ne kadar önemli olduğunu tartışmaya dahi gerek yok. Tam Football Manager 2015’te en iyi noktaya geldiklerini düşündüm; 2016’da ufak ufak oynamaya başladılar, 2017’de ise batırmayı başardılar. Marvel’ın yeni dönemde filmlerinde kullanacağı renk, logo ve animasyon değişikliklerinin ardından en nefret ettiğim ikinci renk paleti değişikliği oldu bu oyun. Allah aşkına biraz daha mantıklı ve göz yormayan renkleri bir araya getirin. Olumsuz bulduğum yeni renklerin dışında oyunun menü tasarımları ise eski oyunlardan çok daha iyi bir durumda. Menülerin içinde eskisine oranla daha fazla bölüm ve her bölümün içinde daha fazla ayrıntı opsiyonu mevcut. Ayrıca “Gelen Kutusu” başta olmak üzere bazı ana menülere eklemeler olmuş.